Oprava kapličky Panny Marie a křížků v obci

DSC_0001Po více než roce se povedlo obci majetkoprávně vypořádat drobné sakrální stavby v obci, včetně pozemků. Pozemek pod kapličkou Panny Marie obci Přísečné věnovali manželé Garajovi, a tímto bychom jim chtěli velice poděkovat.

V průběhu roku 2014 byla zahájena celková oprava zmíněné kaple a dalších dvou litinových křížů. Rekonstrukce kaple Panny Marie byla podpořena díky získané dotaci z Programu obnovy venkova 2014 ve výši 110.000,- Kč. Kaple byla vybavena o nový kamenný reliéf Panny Marie, který byl zhotoven dle sádrového částečně dochovaného torza.

Reliéf, který dnes zdobí kapli, zhotovil akademický sochař Jan Korecký, který současně realizoval restaurátorské práce na opravě dvou litinových křížů v majetku obce. Oprava křížů byla plně hrazena z rozpočtu obce v celkové výši kolem 180.000,- Kč. Dne 16. 8. 2015 proběhlo svědcení Kaple i zrestaurovaných křížů jako doprovodná akce v rámci 100. letého výročí od založení SDH Přísečná.